Teamspirit vs Teambuilding
Také jste s námi za jedno, že skvělý kolektiv utváří soudržný tým? A naopak: teprve skvělý tým vytvoří ten správný kolektiv? Ne vždy k utužování skupin nahrává příhodný okamžik: zvlášť při množství práce, povinností a úkolů, které nám denně proběhnou pod rukama. Pojďme si povědět o tom, jak vypadají naše udržitelné teamspirity a co všechno se při nich dá zažít.

Poctivé plánování
Než vybereme vhodný program a aktivity pro firemní event, v rámci osobní schůzky společně vyhodnotíme vaše očekávání a cíle a zeptáme na strategii, hodnoty a priority vaší firmy, abychom je mohli do akce promítnout. Pokud se shodneme na tom, že vaším privilegiem je zpestření zážitků a příprava teamspiritu pro vaše zaměstnance (heuréka :), zhodnotíme také několik dalších aspektů; určitě to, jak uzpůsobit event co nejlépe vzhledem k lokálním zdrojům, dopravě, lokalitě, abychom z naší strany zajistili event co nejudržitelnější. A vrhneme se i na charakterové aspekty eventu a toho, co má obnášet po obsahové stránce.
Aby se ze skupinových eventů nevytratil týmový duch a dospělí si oddechli od věčné práce, obohatili jsme naše teamspirity o aspekty her a soutěží, o čemž si povíme dále v článku 🙂 Pro počet účastníků ve hře jim na chuť přijdou hlavně větší firmy.
Často u nás klienti poptávají udržitelné teambuildingy, ovšem my se oproti tomu snažíme jít cestou teamspiritů. Jaký je v tom rozdíl?

Teambuilding vs. Teamspirit
Teambuilding funguje většinou jako rozvojový program založený na zpětné vazbě od instruktorů. Jejich cílem je přetavit zkušenosti běžně využívané v pracovním prostředí do zážitkového programu tak, aby je účastníci uplatnili ve firemním prostředí po návratu do práce. Teambuildingy mohou být i týdenní při běžném počtu o cca 25 účastnících, tedy jsou orientované na úzkou skupinu lidí.
Teamspirit je oproti tomu založený na motivaci, týmové akci a nevšedních zážitcích. Abychom podpořili nejen týmového, ale i soutěžního ducha, pouštíme se do rozmanitých her a úkolů a soutěžíme při něm v týmech proti sobě. Samozřejmě udržitelně a s respektem k životnímu prostředí.
Více účastníků, více koncentrace a větší množství energie vložené do soutěžních úkolů si vyžadují také kvalitnější a plně koncentrovaný čas. Proto zatím neděláme teamspirity delší než dva dny, i když zážitků a zkušeností získají účastníci tolik, že mají pocit, jako by v krátkém úseku uplynul celý měsíc.
Dobrá zpráva pro všechny zúčastněné je, že jej dokážeme zrealizovat i pro 250 osob a to buď přímo ve vaší firmě anebo ve vybrané lokalitě.
A protože věříme, že slůvko facilitace by mělo zlidovět v našich slovnících podobně jako třeba slůvko prokrastinace, neostýcháme se přiznat, že pořádáme udržitelné teamspirity s facilitací 🙂 Tedy metodou, která usnadňuje mezilidskou komunikaci a všeobecně uvádí věci do chodu s prioritou usnadnění, větší efektivity a plynulosti s ohledem na celkovou spokojenost účastníků.

Zážitkový program s dlouhodobě prospěšnými výsledky
O čem tedy jsou M-Ocen teamspirity především?
Jak už název napovídá, jde nám hlavně o atmosféru. O zážitky a zábavu máte při teamspiritech zaručeně postaráno: čekají na vás mnohé úkoly a výzvy, vylepšení dynamiky týmu, ale i spolupráce na utváření kultury pracovního prostředí.
Respekt – podpora – stmelení – společenství – týmový duch – originální program – osobní přístup, to vše jsou atributy, které pomáhají utvářet tu správnou náladu. Nebyli bychom M-ocean, aby nás nezajímala šetrnost, udržitelnost, poctivý přístup k přírodě kolem nás, v tom se u nás nic nezměnilo.
V rámci facilitace se orientujeme také na spokojenost každého jedince, který se našich zážitků zúčastní. Nikdo by tu neměl trpět nepříjemnými pocity, trémou nebo ostychem. Naše hry, workshopy a dílčí úkoly jsou tedy plánovány tak, aby spolu lidé co nejpřirozeněji a co nejvíce komunikovali, čímž lámeme jejich přirozené lidské strachy a obavy. 🙂 Je jedno, jestli se sejdou ke společnému úsilí desítky lidí nebo dvě stě lidí, každý by se s námi měl cítit dobře.
To se v rámci teamspiritu děje tak, že strategicky připravujeme zážitkový program založený na týmové práci, s prvky metody design thinking, osvěty a vzdělávání. Některé firmy pořádají teamspirity jako formu outdoorového či herního odreagování, u nás však věříme, že stejně jako teambuildingy by měly i teamspirity obsahovat širší poselství – vy a vaši zaměstnanci můžete z herního reje do běžného života vykročit s nově nasbíranými zkušenostmi, informacemi a zvyky, které uplatníte i v rámci běžného života.
Odpovědné dílny a workshopy se tak často stávají i součástí našich teamspiritů.

Koncept udržitelnosti a upotřebitelnosti
Poměrně nedávno jsme například realizovali hravý a dynamický Teamspirit pro Skansku.
Jelikož se Skanska zabývá výstavbou a jejím cílem je i minimalizace dopadu na životní prostředí, jakož i do roku 2045 i nulová uhlíková stopa, přizpůsobili jsme soutěžní dílny na míru tomuto konceptu. Účastníci eventu – zaměstnanci Skansky – dostali za úkol pracovat s udržitelným materiálem dřevem, z kterého vyráběli smysluplné předměty, které se následně stali součástí stálého interiéru. Eventu se účastnilo 70 zaměstnanců Skanska.

A proč jsme vybrali zrovna teamspirit? Skansce přibyli noví zaměstnanci, kteří se ještě neměli šanci potkat se stávajícím týmem, navíc se v samotné firmě nedávno odehrálo mnoho koncepčních změn.
Vždy to z naší strany samozřejmě znamená pomoci překonat bariéry komunikace mezi lidmi z jednotlivých oddělení, vytvořit společný, smysluplný zážitek a za pomoci facilitátora překonat nedůvěru některých zaměstnanců k teambuildingovým aktivitám, ale když vidíme výsledek, vždy to stojí za to 🙂
Tentokrát jsme vytvořili zážitkové a eventové prostředí blízké televizní reality show, které vtáhlo účastníky do děje. Zřejmá a jasná pravidla hry navíc podpořila právě přítomnost facilitátorů a podařilo se nám vytvořit zcela bezpečné herní prostředí.

Tak jak jste na tom? Máte chuť přidat se k našim zážitkovým eventům? 🙂 Nebo se potřebujete ohledně teamspiritů na něco zeptat?
Napište nám n klara@m-ocean.cz
Budeme se těšit!