4 tipy, jak úspěšně posílit udržitelnost ve vaší firmě

 

Nejspíš jste si už všimli, že udržitelnost není revoluce, která se jen tak stane přes noc. Udržitelnost je série malých i větších změn v chování lidí a organizací, které dohromady přinesou kýžený výsledek. Proto pro vás máme pár tipů, jak pro udržitelnost nadchnout i kolegy v práci. Každý krok se přece počítá! 

annie-spratt-QckxruozjRg-unsplash

1/ Přidejte udržitelnost do firemní kultury

Že tam ještě není? Nevadí. Máte jedinečnou šanci zapojit kolegy a společně vytvořit plán udržitelných řešení, která vám všem budou vyhovovat. Není na škodu přijít i se systémem odměn za nové nápady na udržitelná řešení. Co může být lepšího než pozitivní motivace? 

 

Kde se udržitelnost může ve firmě uplatnit? Divili byste se: 

 

Šetření zdrojů, šetření nákladů 

Omezit spotřebu vody, elektřiny, tepla nebo obalových materiálů je skvělý způsob, jak ušetřit peníze a snížit zátěž pro životní prostředí. Zkuste to! 

 

Třídění odpadu

Pro většinu z nás je samozřejmost třídit plast, sklo a papír, ale co organický odpad? Zvažte pořízení vermikompostéru nebo bokashi kompostéru, který v agentuře a na eventech používáme my. Budete zároveň mít i hnojivo pro pokojové rostliny. Mimochodem, i ty do udržitelné a ekologicky smýšlející firmy rozhodně patří. 

martin-magnemyr-rXdnQundyOo-unsplash

Doprava do práce

I tady může vaše firma podpořit udržitelné chování tím, že dá k dispozici sdílená auta, cyklistické parkoviště, nebo dokonce pořídí zaměstnancům jízdní kola. 

 

Potraviny v kanceláři 

Máte v kanceláři společné jídlo pro zaměstnance? I to může být lokální, v bio kvalitě, nebo ze zahraničí s certifikacemi jako fair trade nebo z ekologické produkce EU. Mimo to doporučujeme zařadit do jídel v kantýnách i na poradách nebo firemních akcích větší podíl rostlinné stravy, která zatěžuje životní prostředí mnohem méně než ta živočišná. 

 

Firemní oblečení a merchandising 

U dárků a firemních předmětů zvažte jednak původ materiálu - je ekologický, je recyklovatelný? Pochází z lokální produkce? A potom se vyplatí zamyslet i nad jeho  samotnou funkcí. Předměty jako jsou látkové tašky, termosky na čaj a kávu nebo lahve na vodu samy o sobě nenásilně podporují udržitelný mindset a chování. A přesně o to nám jde. V nabídce různých dodavatelů může být těžké se zorientovat, ale skvělým vodítkem jsou certifikace - u textilu například GOTS nebo evropský ecolabel. U termosek a hrnků je nejlepší ptát se přímo dodavatelů a vybírat takové, kteří ve výrobě používají vlastní udržitelnou energii. 

hannah-busing-Zyx1bK9mqmA-unsplash

 2/ Nabídněte ve firmě udržitelné eventy

Firemní akce a večírky jsou skvělou příležitostí ukázat, že udržitelnost není jen hezké slovo ve výroční zprávě. Navíc dají vám i vašim kolegům příležitost se inspirovat, něco nového se naučit a vidět problematiku udržitelnosti v širších souvislostech. 

 

Vzdělávací programy

Školení, přednášky a workshopy pomohou informovat a inspirovat. Máte strach, že to bude nuda? Ale vůbec ne! Poraďte se s odborníky na udržitelné eventy, s kterými přijdete společně na ideální řešení pro vás. 

 

Interní akce

I večírky a teambuildingové aktivity můžou proběhnout smysluplně a zábavně. Na takovém eventu se navíc s kolegy lépe poznáte. Dáváme si záležet, aby prostředí bylo každému příjemné a abychom pomáhali rozvíjet i soft skills, které pak využijete ve své práci - bez tlaku a v bezpečné atmosféře. 

 

antenna-ZDN-G1xBWHY-unsplash

3/ Buďte transparentní

Nezapomeňte, že je potřeba kolegy o cílech a jejich plnění pravidelně informovat. Nejen, že úspěšně dosažené milníky posílí motivaci v udržitelnosti pokračovat, ale zároveň ukážete, že má význam se do společných akcí zapojit. A že si vážíte času a úsilí každého, kdo to udělal. tania-malrechauffe-DvIy9DbEZsc-unsplash

4/ Zaměřte se i na bezprostřední okolí své firmy

Sami se můžete chopit iniciativy a zorganizovat dobrovolnické akce jako je například úklid místního parku, výsadba stromů nebo čištění lesa. I tady vám můžeme pomoci. 

 

Mimo to můžete podpořit biodiverzitu ve městě a okolí vašeho sídla. Například tím, že přeměníte trávníky na louky pro motýly a opylovače, instalujete hmyzí hotely nebo dokonce úly na střechu vaší budovy. Tímto způsobem nejen podporujete místní ekosystémy, ale také motivujete zaměstnance k tomu, aby se angažovali v ochraně přírody.

 

Tak už víte, jak na to? Pokud byste váhali, rádi vám pomůžeme dostat udržitelnost nejen do firemních hodnot, ale také pod kůži každému zaměstnanci. About Martina Kafková

Zakladatelka, stratég&tvůrce eventů v M-Ocean. Připravuji pro značky eventové strategie a koncepty. Ukazuji firmám jak udělat z obyčejného eventu zážitek, na který lidi jen tak nezapomenou. Stojím si za tím, že event je v životě firmy a její cílovky událost. Najdu řešení i tam, kde to vypadá, že žádné není. Miluji green events a dělám všechno proto, aby náš byznys i eventy klientů co nejvíc jely na zelené vlně. Udržitelné projekty jsou moje srdcovka, a tak jsem vymyslela edukativní eko workshopy Odpovědná dílna. Snažím se, aby dílna měla přesah a pomáhala lidem tam, kde je to potřeba.

Přidat komentář