Udržitelná akce ve 4 bodech – na co se zaměřit
Na svá novoroční předsevzetí si kde kdo už ani nevzpomene. Udělat v tomto roce něco jinak a lépe, ale pořád můžete. Pokud vás baví organizovat společenská setkání nebo je pořádání eventů součást vaší práce, začněte je dělat udržitelně – jako green event. Jak jsem zmínila už v předešlém článku – Jak pořádat udržitelné akce – věříme, že se již brzy zákaz setkávání lidí uvolní a společenské akce budou opět na programu dne. Stačí jedna úspěšná „zelená“ akce a už nikdy nebudete chtít plánovat jinak. Poradím vám, jak na základy.
1) Místo konání
Spolu s termínem je právě místo konání jednou z prvních věcí, kterou při pořádání eventů řešíte. Strategickým výběrem místa můžete zásadně ovlivnit uhlíkovou stopu celé akce. Významně ji můžete snížit tím, že zvolené místo bude dostupné městskou hromadnou dopravou.
Zjistěte si dále, jestli je možné využít místní dodavatele na vybavení a provoz akce. Velkou výhodou je, když má lokalita již zavedené udržitelné mechanismy a proškolený personál. Doporučuju výběr místa zvážit opravdu pečlivě. Vaším cílem by mělo být, aby splňovalo alespoň několik udržitelných principů.
Lokalita Business Link
Za volbu správného místa pro vaši green event lze považovat coworkingové prostory Business Link Visionary se sídlem v pražských Holešovicích. Pyšní se totiž titulem 2. nejekologičtější kancelářské budovy Evropy. V těchto prostorách jsme ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti uspořádali akci „Nejudržitelnější snídaně“, a tak ji můžu vřele doporučuji i pro vaši akci.
2) Catering
Bez jídla a pití si snad žádnou akci nejde představit a z vlastní zkušenosti vím, že na úspěchu eventu se do velké míry podílí. Při průzkumu potenciálních dodavatelů pátrejte po informaci, jestli poskytovatel cateringu nabízí jídlo z lokálních zdrojů, jestli má v nabídce vegetariánské či veganské alternativy a jak bude jídlo servírovat.
Zajímat by vás měla také jeho nabídka nebalené vody a to, jak nakládá s jídlem, které zbyde. Chystáte se uspořádat menší setkání typu snídaně nebo porada? Pak se poohlédněte po cateringu z místního sociálního podniku. Tímto krokem nepůjde pozitivní sociální dopad vaší akce přehlédnout.
Výborné občerstvení nabízí například kavárna Bílá vrána, která využívá mimo jiné tvarohy a sýry mlékárny Krasolesí.
Zde bych chtěla ještě připomenout bod z článku Jak uspořádat udržitelné akce, kde jsem zmiňovala důležitost komunikace s účastníky. Kombinace dobře zvoleného cateringu a informování účastníků o tom, co a jak jedí, a že tím přispívají k odpovědnosti akce, je rozhodně krok správným směrem.
3) Program a komunikace
Při výběru aktivity si odpovězte na otázku, co chcete touto aktivitou komunikovat? Jak inspiruje účastníky k tomu, aby upravili své chování a dělali konkrétní kroky vstříc odpovědnosti k životnímu prostředí? Pokud při zábavě vzniká odpad, uvažujte hned ve dvou úrovních: Jak odpad minimalizovat a také jak by mohl fungovat jako zdroj další zábavy a zážitků.
4) Workshopy
Ano, mohla jsem je zařadit k předchozímu bodu. Ale rozhodla jsem se jim věnovat zvláštní prostor, protože pro udržitelné eventy představují ideální program. Propojují zábavu i vzdělání a jsou tak zdrojem informací i zážitků. Při plánování workshopu vždy zvažte, jestli bude nezbytné potřebné pomůcky nakupovat a jestli by nešlo v rámci aktivity zužitkovat odpad. Mé doporučení je stručné a jasné: nekupujte, upcyklujte! 🙂
Na tomto místě nemůžu nezmínit naše edukativní eko workshopy Odpovědná dílna, na které máme skvělé ohlasy a mohou být pro vás dobrou inspirací. Jedná se o sérii předem připravených nejrůznějších aktivit, které baví ženy i muže. Výsledkem kreativní tvorby jsou výrobky z materiálu, který byl předtím odpad. Výtvory pak mohou zůstat účastníkům jako suvenýr, nebo je můžete darovat na charitu.
A to je další díl mého know how.
Věřím, že když budete následovat moje doporučení a odpovíte si na zmíněné otázky, tak už vaše příští akce může být mnohem zelenější než ta poslední. Nezapomeňte si na přípravu green eventu vyhradit dostatek času a obklopit se stejně naladěnými lidmi. Držím vám palce! 🙂
Martina